Boxing

Irish Amateur Boxing Association Update

Tommy Murphy, the President of the Irish Amateur Boxing Association, has hailed the performances of Ireland's young female boxers following the conclusion of the 2012 Girl 1,2,3,4,5 & 6 National Championships at the National Stadium in Dublin last night..

Almost 200 athletes - a record entry level - competed at the tournament, enhancing female boxing's reputation as one of Ireland's fastest growing sports.

Eight-six titles were distributed at the South Circular Road venue amid a pulsating atmosphere at the home of Irish boxing.

"We had a magnificent entry for the Championships and I was very impressed with the quality of the boxing during the tournament and the sheer enthusiasm of all the young athletes competing, said Tommy Murphy.

"The boxers, clubs and coaches and everyone involved in the running of the tournament deserve enormous credit for their contribution to what was a fantastic sporting occasion."

The remaining Girl 1 & 2 and Girl 4,5 & 6 finals were decided last evening


National Girls 1/6 Championships National Stadium Dublin


May 4th Finals

Girl 1

36kg: Caitlin Fryers (Immaculata) beat Molly Brennan (St Brigids) 22-8

39kg: Dearbhla Rooney (Sean McDermott) beat Margaretta Nevin (St Brigids) 13-8

Girl 2

42kg: Orla Garvey (Dealgan) beat Leanne McGrath (Thurles) 11-2

Girl 4

33kg: Reanne Martin (Ryston) W/O

36kg: Samantha Chandler (Ryston) W/O

42kg: Niamh Carty (Ryston) beat Philomena Hickey (Trojan) 15-9

44kg: Jackie Lynch (Golden Gloves) beat Aoife King (Castlebar) RSC2

46kg: Nikita Casey (Nenagh) beat Sinead Maguire (St Pappins) RSC1

48kg: Jamie Butler (Ballinrobe) beat Amy Leahy (Fermoy) 10-9

50kg: Lisa Bolger (St Aidans) beat Grainne Gavin (Castlebar) 10-9

52kg: Tiffany Heary (St Pappins) W/O

54kg: Ciara Ginty (Geesala) beat Shannon Murrihy (Kilfenora) 12-5

57kg: Amy Broadhurst (Dealgan) W/O

60kg: Saidhbh Greene (Ballinacarrow) beat Rachel Kearns (Ardagh Cross) 15-11

63kg: Niamh Ahern (Kilfenora) beat Ciara Sheedy (Swinford) 17-10

66kg: Shannon Timlin (Geesala) beat Saoirse Digham (St Aidans) 18-12

70kg: Danya O’Neill (St Saviours) W/O

75kg: Aneta Andryszek (Phibsboro) beat Catherine Carey (Thurles) RSC1

80kg: Sophie Graham (Mitchelstown) W/O

91kg: Louise Regan (Kilfenora) W/O

Girl 5

44kg: Shannon Owens ( Gilford) W/O

46kg: Kristina O’Hara (Emerald U) beat Lois Walsh (Castlerea) RSC1

48kg: Zannah Buckley (Bray) W/O

50kg: Lisa Marie Harkin (St Brigids) W/O

52kg: Nora Doyle (Clonmel) beat Nicole McCann (St John Bosco) 25-10

54kg: Sarah Dawson ( Castlebar) W/O

57kg: Helen Carty (Paulstown) beat Lauren Kinsella (St Anthonys) 13-4

60kg: Nicole Moorehouse (Sacre Coeur) beat Shannon Gallagher 15-5

63kg: Austeja Accuite (Finn Valley) beat Sally Carrig (Ennis) 10-8

66kg: Christina Desmond (Macroom) beat Zoe Murphy (Phibsboro) 25-6

70kg: Jane Carty (Ballyshannon) beat Kayleigh O’Donnell (Clonmel) 22-12

75kg: Adrianna McMullan (Banbridge) beat Rayssa de Silva (Mitchelstown) RSC3

91+kg: Maeve McCarron (Carrigart) W/O

Girl 6

42kg: Anne Connors (Ryston) W/O

48kg: Michelle Daly (Ballyhaunis) beat Kimberly Norton (Hillview) 13-8

50kg: Hannah Carty (Paulstown) beat Nicole Finnegan ( St Saviours) RET3

52kg: Nicole Meli (Immaculata) beat Molly Patterson (St John Bosco) RET1

54kg: Christine Gargan (St Georges) beat Lycia Heneghan (Ballinrobe) 10-6

57kg: Emma McGlynn (Lisnafin) beat Elaine Daly (Ballyhaunis) 18-6

60kg: Louise Donoghue (Geesala) beat Niamh Ball (Trojan) 11/11 c/b 33/32

63kg: Emer Feane (Rathkeale) W/O

66kg: Lisa Buckley (Bray) beat Sandra Cassidy (Castlebar) RSC1

70kg: Aoife Hennigan (Swinford) W/O

75kg: Miread Whitely (Paulstown) W/O

80kg: Robin Smith (South Meath) beat Cathy Higgins (Ardnaree) 13-12

April 28th Finals: 1 2 & 3

Girl 1
31kg: Kasey Holohan (Portlaoise) beat Shannon Kenny (Monkstown) 10-6
33kg: Alanna Waldron (Caslterea) beat Shenneragh Buckley (Bray) 18-4
42kg: Ellen McDonagh (St Annes) beat Chloe McCarthy (Glen) 17-10
44kg: Joanne Padden (Golden Gloves) beat Maggie Cullen (Fermoy) 8-6
46kg: Shauna O’Callaghan (Clann Naofa) beat Amy Milward (Fermoy) 22-22 c/b 69-67
48kg: Molly Ahern (Kilfenora) W/O
50kg: Katelyn Phelan (St Brigids Kildare) beat C. Kiely (Rathkeale) 29-11
52kg: Katelyn Doran (St Brigids Kildare) beat K. Connolly (Clonmel) 26-10
60kg: Paige O’Keefe (Callan) beat Daria Bartuzol (Spartacus) RSC1
63kg: Nadine Dermody (Paulstown) W/O
Girl 2
29kg: Courtney Daly (Crumlin) W/O
33kg: Chloe Callander (Ryston) W/O
36kg: Shauna Blaney (Navan) beat Naoimi O’Neill (Springhill) 13-8
39kg: Nicole Agnew (Dealgan) beat Catherine Walsh (St Annes) 11-11 c/b 31-30
44kg: Rosie Conroy (Geesala) beat Jane Downey (Trojan) RSC3
46kg: Niamh Early (Ryston) beat Emma Burke (St Marys Dublin) 16-9
48kg: M McCarthy (St Margarets) beat Georgia Peake (Ballyhaunis) RSC1
50kg: Labhaoise Clarke (Carndonagh) beat Jodie O’Gorman (Kilmallock) 12-10
52kg: Erin Heneghan (Ballinrobe) beat C. O’Sullivan (Rathkeale) RSC3
54kg: Natasha O’Reilly (South Meath) beat Chelsea Thomas (Watergrasshill) RSC1
57kg: Abbey Comiskey (Ardnaree) beat Danielle Ginnelly (Geesala) 15-10
60kg: Clarissa Cosgrove (Geesala) beat Shannon Just (Grangecon) 11-6
63kg: Tara Barrett (Geesala)beat Rachel Daly (Brosna) 11-7
70kg: Leah Sutton (South Meath) W/O
75kg: Elizabeth Murphy (Oughterard) W/O
Girl 3
36kg: Megan Felton (Whitechurch) W/O
39kg: J.L. Kirby (Tullamore) beat Mairead Dobbins (Oakleaf) 25-14
42kg: Zoe Kavanagh (Tredagh) beat Kirsten McCormack (----) 14-8
46kg: Alanna Ward (Sean McDermott) W/O
48kg: Natasha Logan (Ryston) beat K Murphy (Slieve Luachra) RSC2
50kg: Aishling Joyce (Ballinrobe) beat Clodagh McComiskey (Gilford) 11-2
52kg: Martha Myers (Ryston) beat Nichole McGillan (Oakleaf) RET2
54kg: Dolores Hughes (Emyvale) beat Sorcha Kelly (Shadows) 17-8
57kg: Shauna Kearney (Bunclody) beat Marie Cronin (Kilmallock) RSC3
60kg: Shannon Edge (Ryston) beat Sharon Mulryan (Cobra Ulster) 11-5
63kg: Caomhe Moloney (St Marys) beat Jenny Cleary (Ballyhaunis) 4-3
66kg: Chloe Gray (Bracken) beat Rachel Flynn (St Brigids) 11-7
70kg: Aoife Burke (St Marys Dublin) beat Mikayla Kelly (Sacred Heart) 10-1
75kg: Nell Fox (Rathkeale) W/O
86kg: Emma Kelly (St Brigids) W/O
91kg: Oneisa Brennan (Ballinacarrow) W/O


April 28th Semi-Finals: 1,4, 5 & 6

Girl 1
36kg: Molly Brennan (St Brigids Kildare) beat Zoe Breslin (Tramore) 16-8
36kg: Caitlin Fryers (Immaculata) beat Jessica Clarke (Carndonagh) 14-9
39kg: Margeretta Nevin (St Brigids Kildare) beat Ali Crean (St Margarets)12-7
39kg: Dearbhla Rooney (Sean McDermott) beat Lia Farrelly (Crumlin) RSC1
Girl 4
44kg: Jackie Lynch (Golden Gloves) beat P Beresford (Thurles) 13-5
50kg: Grainne Gavin (Castlebar) beat Hannah Quirke (St Brigids Kildare)13-9
54kg: Ciara Ginty (Geesala) beat Daria Madura (Phibsboro) RET3
54kg: S. Murrihy (Kilfenora) beat Claire McDonagh (Castlebar) 13-8
60kg: Rachel Kearns (Ardagh Cross) beat Tara Haughey (Cobra Ulster) RSC1
60kg: Saidhbh Greene (Ballincarrow) beat Robyn Byrne (Mulhuddart) 14-5
63kg: Niamh Ahern (Kilfenora) beat Clodagh Greene (South Meath) RSC2
Girl 5
46kg: Kristina O’Hara (Emerald C) beat Tamilee Diver (Immaculata Strabane)RSC2
57kg: Lauren Kinsella (St Anthonys/Pats) beat Claire Peters (St PaulsNenagh) 15-10
57kg: Helen Carty (Paulstown) beat C McCormack (Kilfenora) 12-5
60kg: Nicole Moorehouse (Sacre Coeur) beat Rivers McCormack (St Saviours OBA) 16-1
63kg: Sally Carrig (Ennis) beat B Doyle (St Cronins) 28-6
63kg: Austeja Aquieta (Finn Valley) beat Cheyanne O’Neill (Athlone) 13-13 c/b 37-36
70kg: Jane Carty (Ballyshannon) beat Saoirse Delargy (Ballinrobe) 11-9
Girl 6
54kg: Lycia Heneghan (Ballinrobe) W/O
54kg: Christine Gargan (St Georges) beat E Walsh (Tramore) RSC1
57kg: Elaine Daly (Ballyhaunis) beat Sinead Gill (Ardnaree) 20-11


April 27th: Prelims and S/Finals
Girl 1
36kg: Katie Fryers (Immaculata) beat Ann Sweeney (Ballina)RSC2
36kg: Jessica Clarke (Cardonagh) beat Jordan Jones (Kilnamanagh) 14-6
39kg: Dervla Rooney (Sean McDermot) beat Ameka Lindsey(Springhill) RSC1
31kg; Shannon Kenny (Monkstown) beat Claire Potter (Cairn Lodge) 19-5
44kg; Maggie Cullen (Fermoy) W/O
44kg: Joanna Padden (Golden Gloves) beat Shannon Dawe (St Brigids) 15-3
Girl 2
44kg; L McGrath (Thurles) beat Naomi O”Leary (Letterkenny) 17-12
44kg: Andrea Treacy (Gleann) beat Rosie Connors (Geesala) RSC1
46kg: Jane Downey (Trojan) beat J Adoire (Callan) RSC1
46kg: Niev Early (Ryston) beat Joey Goran (Trojan) 18-12
46kg; Emma Burke (St Mary’s) beat Emma Sheeran (Castlebar) 15-15 c.b 44-46
54kg: Natasha O’Reilly ( St Meath) beat Lenora Myres (Inishfree) RSC1
57kg: Danielle Ginnelly (Geesala) beat Niev Flynn (St Brigids) RET2
60kg: Shannon Just (Grangecon) beat Charmaine Reilly (Lucan) 12-6
Girl 3
50kg: Cloda McComiskey (Gilford) beat Caitilin Sweeney (St Brigids) 9-6
54kg: Deloros Hughes (Emyvale) beat Sarah White (Tredagh) RSC3
60kg: Sharon Mulryan (Cobra) beat Amy O’Donovan (Oughterard) 6-6 c/b 22-20
60kg: Shannon Edge (Ryston) beat Tara Dowling (Ennis) 14-6
63Kg: Jenny Cleary (Ballyhaunis) beat Leah Roche (St Brigids) 14-6
63kg; Caoimhe Maloney (St Mary’s) beat Courtney Doheny (Callan) 5-4
66kg; Chloe Gray (Bracken) beat Clodagh Collins (Kilfinora) 10-8

Article posted on 05.05.2012



Bookmark and Share


previous article: Final African Olympic Boxing Quota Places revealed

next article: On the Ropes Boxing Radio: Mayweather vs. Cotto Predictions!










If you detect any issues with the legality of this site, problems are always unintentional and will be corrected with notification.
The views and opinions of all writers expressed on Boxing247.com do not necessarily state or reflect those of the Management.
Copyright © 2001- 2015 Boxing247.com - Privacy Policy l Contact